Vendy Vetišková – pohybový specialista

cetrifikovany_specialista_1

Vzpomínám si na své začátky v IQ Pohyb Akademii v roce 2014. Kromě zajímavých a nových informací jsem si všímala i některý účastníků, kteří na konci seminářů či kongresů dostávali vedle certifikátu o účasti ještě jeden certifikát. Ten je opravňoval používat titul „pohybový specialista“.

pilates-1Tou dobou jsem neměla vůbec tušení, co si pod tím představit a co jeho získání vlastně obnáší. Postupem času jsem si všímala, že jedinci, kteří tento titul získali, mají nad ostatními účastníky seminářů navrch. Jejich otázky a připomínky na přednášejícího byly věcné a dávaly smysl. Bylo prostě znát, že „pohybový specialista“ opravdu odborně ovládá problematiku správného pohybu. Tou dobou jsem na tyto lidi koukala jak na bohy a tajně toužila mít jejich vědomosti a schopnost dát si pohyb do souvislostí a umět vše používat v praxi.

Na počátku byl malý sen…

vendy-na-valciJak šel čas, hltala jsem jeden seminář za druhým. Čím víc jsem věděla, tím víc jsem si uvědomovala, jak málo vím a hlavně, že chci vědět víc. Ta depka na konci semináře, je jistě známa nejednomu absolventovi IQ Pohybu. Postupně i moje dotazy začínaly mít hlavu a patu a pomalu jsem získávala více jistoty. Doma mi přibyly certifikáty ze seminářů o Core, o držení těla a nakonec znovu celá rekvalifikace pilates. Usoudila jsem, že rekvalifikace z klasického pilates, kterou jsme získala v roce 2010, pro mě není dostačující.

…, který se stal skutečností

Najednou došlo i na mě. Po dvou letech studia jsem získala také svůj “druhý“ certifikát a titul „pohybový specialista“. Až zpětně jsem si začala uvědomovat, jak moc jsem se za ty dva roky posunula dál. Díky znalosti anatomie a kineziologie jsem schopna si přestavit, co se v těle během konkrétním cviků děje, přestavit si jak na sebe navazují jednotlivé svalové řetězce. Najednou chápu nesmyslnost a zbytečnost některých cviků a dokážu odůvodnit vhodnost jiných cviků v rámci svalových dysbalancí. Prostě vidím souvislosti. Díky tomu můžu pomoci klientovi s konkrétní obtíží individuálním plánem ušitým jemu na míru.

Důvěřuj, ale ověřuj

Nechci vyzdvihovat IQ Pohyb (nejedná se PR článek 🙂 ), ale titul „Pohybový specialista z IQ Pohyb Akademie má opravdu svoji váhu. Obzvláště dnes, kdy se může za „odborníka na pohyb“ vydávat opravdu kde kdo (stejně jako za profi fotografa a odborníka na výživu ;)). Stačí zaplatit několik tisíc za rekvalifikační kurz a šup, hned jsem „specialista“. Fitka jsou plná takových pseudoodborníků, kteří neovládají ani základní svalovou anatomii a bohužel si vinou toho nejsou schopni být vědomi, jak mohou klientům uškodit.

Jdete-li cvičit, zjišťujte si, jaké vzdělání má váš trenér/instruktor. Jestli se pravidelně vzdělává a pracuje na sobě. Za peníze, které za pohyb vydáváte, máte právo cvičit s odborníky.

Přece když se jdete najíst do restaurace, tak taky nechcete jíst blafy?!

Může Vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *