Bolest zad z pohledu psychosomatiky

Už dlouho si všímám, že lidi, kteří řešili či řeší podobné životní komplikace, trápí bolesti zad ve stejných místech. Postupně mi došlo, že tělo je zrcadlem našich prožitků a myšlenek a že právě psychika bývá v mnoha případech příčinou nemocí a neduhů, které nás sužují. Často si říkám, kdy naposledy jsme měli čas zastavit se a relaxovat? Uklidit tělo i mysl?“

Stále víc a víc vnímám, jak se dnešní hektická doba podepisuje na zdraví všech – není to jenom doba „sedavá“ jak se teď s oblibou píše, ale také doba stresová. Čím dál tím více si na svých klientech všímám, jak se na nich odráží stres a životní strasti, které prožívají.  Toto se týká všeobecně jakýchkoliv onemocnění. V tomto článku se zaměřím na bolesti zad.  Jejich příčiny se těžko odhalují a západní medicína je řeší pouze prášky či operací.

Tělo reaguje na psychickou zátěž vznikem bloků – objevují se svalové spasmy a nedochází zde k plynulému toku „životní“ energie. Celá oblast je stažená, v napětí. Celá záda představují naši minulost. Začíná-li vás „divně“ bolet záda, může to znamenat, že řešíte něco, co jste v minulosti nevyřešili a znovu se to objevilo. Neuzavřená minulost, do které se vracíte.

Bolesti v oblasti krku a šíje

Svaly v oblasti šíje můžeme nazvat jako „svaly stresu“. Pokud jsme pod tlakem, vlivem stresu se stáhneme do sebe – zabalíme ramena i hrudní koš a tím dochází ke zkrácení svalů, které se zde upínají. Je to jakýsi obranný postoj, kdy se člověk ukryje do svého koše jako do ochrany.

Na šíji leží tíha pocitu viny a sebeponížení. Pokud nás trápí bolesti šíje, jsme k sobě příliš kritičtí. Úkolujeme sami sebe a máme pocit, že vše musíme zvládnout. V případě selhání máme problém odpustit si nějaký skutek či jednání. Když sami sobě odpustíme či požádáme o prominutí toho, před kým se cítíme vinni, bude to možná ten nejúčinnější lék.

Častá je bolest v místě „hrbu“, což je oblast 7 krčního obratle, které bývá nejvíce namáháno a kde se nejvíce ukládá tuková tkáň. Tendence k bolestem v této oblasti poukazuje na to, že si necháváme od druhých poroučet a ti nás svým způsobem ovládají. Zkusme se zamyslet, kdo nám sedí za krkem?? Je to náš partner, šéf, kolegyně či někdo jiný? Uvědomme si, jaké všechny úkoly nám nandali na hrb…

Bolesti v oblasti hrudníku

Hrudní páteř a s ní spojený hrudní koš bývají často zatuhlé.  Poukazují na pocit nedostatku citové opory, protože v hrudníku sídlí naše srdeční čakra, zodpovědná za lásku, city a vztahy obecně. Pokud vás trápí komplikace v této oblasti, může být důvod, že někdo z rodiny či  blízkého okolí vám nerozumí nebo vám nedávají tolik citu, pozornosti, péče kolik ve skutečnosti potřebujete.

Bolesti o oblasti beder a kříže

Potíže v této oblasti vždy značí hmotné, finanční oblasti člověka. Poukazují na to, že si možná příliš nakládáme na „svá bedra“. Zamysleme se nad tím, jestli toho nežádáme příliš a ve svých plánech nemyslíme jen na sebe a hmotné potřeby. Nemyslíme jen na to, jak vydělat peníze, mít dobrou práci? Nenakládáme si na „svá bedra“ moc velká závaží, která už nezvládáme unést? My sami nosíme na zádech tak těžký „kříž“, jaký si dovolíme…

Zkusme na chvíli zpomalit a začít žít v radosti a ne starosti…Vnímejme více signály našeho těla, které nás informují o tom, že je třeba něco v našem životním přístupu změnit. Ne nadarmo už slavný zakladatel analytické psychologie Karl Gustav Jung kdysi řekl že, duše je závislá na těle a tělo je závislé na duši.

Může Vás zajímat...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *